Plotter ve Eskiz Kağıtları

5 üründen 1-5 arası

Plotter ve Eskiz Kâğıtları

Plotter, bildiğimiz yazıcı/ fotokopi makinelerinin daha büyük boyutlu bir versiyonudur. Klasik yazıcılarda genel itibariyle maksimum A3, A4 çıktısı alınabilirken, plotter yazıcılarında daha büyük boyda baskılar alınabilmektedir. Plotter kâğıtları ise bu makinelerde kullanıma uygun kâğıt türleridir. Genellikle rulo şeklinde satılmaktadır. 50 metre ya da 100 metre gibi uzunluklar şeklinde piyasada bulunuyor. Plotter makinelerinin fiyatları dahi bildiğimiz A3/ A4 çıktısı yapan makinelerden daha yüksektir. Bu nedenle her kırtasiye ofisinde bulunmamaktadır. Genellikle, fotoğrafçılık, mimarlık, iç mimarlık, tasarım, mühendislik gibi görsel, teknik ve güzel sanatlar alanlarında kullanıldığı için, mühendislik ve mimarlık ofislerinde, atölyelerde, dijital baskı merkezlerinde ve matbaalarda bulunmaktadır.

Plotter kağıtları, piyasa içerisinde teknik olarak A0 olarak adlandırılırlar. Tabii A1 ve A2 boyutları da bulunmaktadır. Buradan da ne kadar büyük ve farklı bir ölçüde olduğu anlaşılabilir. Ortalama olarak 80 gram ağırlığında baskı yapılmaktadır. Kaliteli kağıt kullanımı sayesinde oldukça kaliteli baskılar ortaya çıkmaktadır. Genel itibariyle, proje baskıları, mimarlık ve tasarımlar, mühendislik ve teknik tasarılar plotter kağıtlara basılmaktadır. Kalın ve dayanıklı bir kağıt türü olan plotterların, tozsuz olması kaliteli bir baskı için önemlidir. Rulo kağıt kullanımının haricinde tabaka kağıt da plotterlarda kullanılıyor. Fakat tabaka kağıtlar hem depolanma hem de taşınma açısından dezavantajlara sahip olduğu için fiyat olarak da ruloya göre fazladır. Bu nedenle rulo kağıt satışı daha fazladır ve bu nedenle de daha çok kullanılmaktadır.

Eskiz kağıtları, aydınger kağıtlarına benzer nitelikte bir kağıt türüdür. Yarı saydam olduğu için, alt yüzeydeki kağıdın daha iyi bir şekilde kopyasının çekilmesine yardımcı olur. Aydınger kağıdına göre daha pürüzlü ve mat bir yüzeyi vardır. Bu yüzden çizimi biraz daha dikkat istemektedir. Eskiz kağıtları adet şeklinde satılabilmekle beraber, plotter kağıtlarında olduğu gibi rulo şeklinde de satılabilmektedir. Genellikle, beyaz, saman rengi gibi renkleri bulunmaktadır. Mimarlık, proje tasarımı, mühendislik gibi alanlarda ödev, sunum ve projeler için ideal bir kağıt türüdür. Gramajı ve boyutları değişken olmakla beraber 10’lu, 20’li gibi paket satışları da bulunmaktadır.

Düzeltme işlemine daha fazla olanak tanıdığı için de eskiz kağıtları tasarımcılar, mimarlar/ mühendisler ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Eskiz kağıtları ile çalışırken, yüzeye sabitlemeye dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda aktarılmaya çalışan yazı/ resim vb. istenildiği gibi olmayabilir. Bununla beraber, yüzeye elle temas en az düzeyde olmalıdır. Bu şekilde çizilen tasarımın haricinde herhangi bir unsur kağıtta yer almamış olur. Eskiz kağıtları olduğu gibi, eskiz defteri de bulunmaktadır. Bu ürün de aynı görevi görmekle beraber, çizer, mimar, tasarımcı kişilerin eskizlerini çizmesi açısından oldukça uygundur. Eskiz, aydınger kağıdına göre daha uygun fiyatlı bir ürün olmakla beraber, toplu alımla daha da avantajlıdır.